آثار اساتید صاحب سبک

           برای مشاهده ی آثارروی نام این بزرگواران کلیک فرمایید                                

    میرعلی تبریزی   میر عماد    محمد رضا کلهر   میرحسین ترک   غلامرضا اصفهانی   عمادالکتاب   علی اکبر کاوه  سیدحسین میرخانی  سیدحسن میرخانی   غلامحسین امیرخانی 

                                         

                  استاد عماد الحسنی قزوینی (میرعماد )قرن یازدهم ه.ق

عماد قزويني خطاط مشهور ( 961-1024 ) نام او عمادالملك قزويني حسني بود و در خط نستعليق دستي توانا داشت . خط مير براي حسن خط مثل بوده است و برخي خط او را برخط ميرعلي هروي ترجيح ميدادند .در سال 1024 ه.ق شاه عباس صفوي وي را متهم به پيروي از مذهب تسنن نمود و امر به قتل او شد وي در آخرين شب ماه رجب همان سال در راه حمام بقتل رسيد . گويند ميرزا ابوتراب خطاط اصفهاني شاگردش جنازه او را در دروازه طوقچي دفن نمود و چون ميخواستند براي او مقبره ايي بسازد مانع شدند . فرزندان و ياران او را هم طرد كردند و همگي به هندو روم پناه بردند خاندان او همگي در خط سر آمد بودند.

 

 

                         استاد محمد رضا کلهر- (قرن سیزدهم هجری قمری)

                                    

ميرزا رضا كلهر فرزند رحيم بيك ، در سال 1245 هجري قمري ، در منطقه كلهر كرمانشاه به دنيا آمد . در آغازجواني به مقتضاي ايلي به سواري و تيراندازي متمايل گشت ، اما بعد ها به خوشنويسي روي آوردو به تهران رهسپار شد و نزد « ميرزا محمد خوانساري » تعليم خط گرفت .

ميراز رضا كلهر اندوخته هاي شاگردان بسياري داشت ، ماهر ترين ايشان سيد مرتضي برغاني ، ميرزا زين العابدين شريف قزيني ، سيد محمود صدر الكتاب ، ميرزا عبدالله خان مستوفي بودند. او همچنين براي مدتي معلم خط ناصرالدين شاه نيز بوده است

 

                       استاد میرزا غلامرضا اصفهانی(قرن ١٣هجری قمری)

                                    

 ميرزا غلامرضا اصفهاني همزمان با محمدرضا کلهر مي زيست وي در سن هفت سالگي به تمرين هنر خوشنويسي پرداخت و در 12 سالگي آنچنان در اين خط پيشرفت کرد که شاگردان زيادي به او مراجعه کردند و از وي تعليم گرفتند او که در خط شکسته نستعليق نيز مهارت داشت در سال 1304 درگذشت.

 

 

                        استاد میرزامحمد خان سیفی قزوینی(عمادالکتاب)

                                                                       

            

 ميرزا محمدخان قزويني معروف به عماد الکتاب در سال 1285 در اواخر دوره قاجاريه متولد و در سال 1315 درگذشت. از بزرگترين يادگارهاي وي مي توان از کتابت شاهنامه فردوسي نام برد. هنرمنداني همچون ملک الخطاطين ، حسن زرين خط و ابراهيم بوذري را وي تربيت کرد.

      

 

                                        استاد علی اکبرخان کاوه

                                   

       ميرزا علي اکبر خان کاوه در سال 1271 شمسي متولد گرديد وي حدود 20 سال از تعليمات عماد الکتاب بهره برده بود.

     

 

                                   استاد سید حسین میرخانی(معاصر)

                                             

 سيد حسين ميرخاني در سال 1٢86 در برغان ديده به جهان گشود و از پدرش سيد مرتضي برغاني که از شاگردان محمدرضا کلهر بود خوشنويسي را فرا گرفته و در سن 11 سالگي اولين کارهاي خود را به انجام رسانيد وي قرآنهايي به خط نستعليق از خود به يادگار گذاشته است وي از بنيانگذاران انجمن خوشنويسان ايران بشمار ميرود وي در سال 1361 ديده از جهان فروبست.

  

 

                                     استاد سید حسن میرخانی(معاصر)

                                      

                                         استاد سیدحسن میرخانی ، ملقب به سراج الکتاب ، فرزند سید مرتضی حسینی برغانی متولد 1291 در تهران میباشد. وی  اصول خوشنویسی را نزد پدر آموخت و همه اقلام متداول از قبیل نسخ ، ثلث، و نستعلیق شکسته و به ویژه نستعلیق را از خفی و جلی نیکو می نوشت . استاد میرخانی از علوم ادبی بهره مند بود.شعر می سرود و مجموعه اشعارش موسوم به دیوان بنده منتشر شده است.

 

                                   استاد غلامحسین امیرخانی -معاصر

                                  

استاد غلامحسين اميرخاني فرزند رستم درسال 1318 ، در طالقان به دنيا آمد. پس از به پايان بردن دوره ابتدايي ، مدتي در بازار به كار آزاد پرداخت ، سپس به آموختن فن خط روي آورد و با ممارست فراوان در زمينه اين هنر سرآمد گرديد. استاد اميرخاني از سال 1340 در ادره كل هنرهاي زيبا به سمت خطاط استخدام شد. از مشاغل ديگر وي مي توان به مديريت انجمن خوشنويسان ايران ، مديريت فرهنگسراي ارسباران ( هنر) اشاره كرد.
  غلامحسين اميرخاني درس خط را در محضر استاداني چون سيدحسين ميرخاني و سيدحسن ميرخاني فراگرفت. علاوه برآن وي از خط نوشته هاي استاداني چون ميرعمادالحسني ، ميرزاي كلهر ، عمادالكتاب ، علي اكبر كاوه و چند تن ديگر تعليم و سرمشق گرفت. استاد اميرخاني از سال 1340 در ادره كل هنرهاي زيبا به سمت خطاط استخدام شد. از مشاغل ديگر وي مي توان به مديريت انجمن خوشنويسان ايران ، مديريت فرهنگسراي ارسباران ( هنر) اشاره كرد. استاداميرخاني در انجمن خوشنويسان ايران به كار تعليم خط مشغول مي باشد    استاد ميرخاني در نگارش خط نستعليق از ريز و درشت دستي قوي و سلطه يي فراوان دارد.

 

خطوط قدیمی

 

   

 

 

 

   

 

 

 

   

 

 

          

 

               

              

 

 

 

 

 

 

 

 

         • فروش بک لینک | قالب وبلاگ